Nokia 3210 4G
Best Price as on 25th May, 2026 at 11:45:08 am
₹4,416 at
Product Features:
- 6.1 cm (2.4 Inch) Display Size
- 2MP Rear Camera Primary Camera
- 64 MB RAM
- 128 MB Internal Memory
- 1450 mAh Battery Capacity
- View All Specs
FLIPKART
Nokia 3210 4G (Scuba Blue)
₹4,416
₹5,299Bank Offer | 64 MB RAM | 64 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 2MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 11:36:19am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 3210 4G (Y2K Gold)
₹4,416
₹5,299Bank Offer | 64 MB RAM | 64 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 2MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 11:36:19am 25-05-2026
Products like Nokia 3210 4G
FLIPKART
Nokia 3210 4G Dual SIM Keypad Phone, Scan & Pay UPI, USB Type C (Grunge Black)
₹4,416
₹5,299Bank Offer | 64 MB RAM | 128 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 2MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 11:36:19am 25-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
FLIPKART
Nokia 8210 4G (Dark Blue)
₹3,750
₹5,299Out of StockBank Offer | 4 MB RAM | 128 MB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 11:34:07am 24-05-2026
FLIPKART
Nokia 8210 4G Volte keypad Phone with Dual SIM, Big Display, MP3 Player (Sand)
₹5,290
₹5,299Out of StockBank Offer | 0.046875 GB RAM | 0.125 GB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) QVGA Display | 0.3MP Rear Camera | 1450 mAh Battery | Single Core ProcessorAs on 11:37:49am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 220 4G Dual SIM Keypad Phone, Built-in UPI App, USB Type C (Peach)
₹3,693
₹4,499Bank Offer | 64 MB RAM | 64 MB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) Display | 1450 mAh BatteryAs on 11:45:08am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 220 4G Dual SIM Keypad Phone, Built-in UPI App, USB Type C (Black)
₹3,693
₹4,499Bank Offer | 64 MB RAM | 64 MB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) Display | 1450 mAh BatteryAs on 11:45:08am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 235 4G Dual SIM Keypad Phone, Scan & Pay UPI, USB Type C, (Blue)
₹4,145
₹4,999Bank Offer | 64 MB RAM | 128 MB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) Display | 2MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 11:45:08am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 235 4G Dual SIM Keypad Phone, Scan & Pay UPI, USB Type C (Black)
₹4,145
₹4,999Bank Offer | 64 MB RAM | 128 MB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) Display | 2MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 11:36:19am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 235 4G Dual SIM Keypad Phone, Scan & Pay UPI, USB Type C, (Purple)
₹4,145
₹4,999Bank Offer | 64 MB RAM | 128 MB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) Display | 2MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 11:30:52am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 4G Dual Sim Keypad Phone, Built-in UPI Payments App, MP3 Player (Charcoal)
₹2,299
₹2,999Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1450 mAh Battery | Unisoc T107 ProcessorAs on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 4G Dual Sim Keypad Phone, Built-in UPI Payments App, MP3 Player (Ocean Blue)
₹2,299
₹2,999Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1450 mAh Battery | Unisoc T107 ProcessorAs on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 110 4G Dual Sim, Camera, FM Radio, MP3 Player, Long-Lasting Battery (Arctic Purple)
₹2,499
₹3,299Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.57 cm (1.8 inch) Display | 0.08MP Rear Camera | 1450 mAh Battery | T107 ProcessorAs on 11:36:19am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 110 4G Dual Sim, Camera, FM Radio, MP3 Player, Long-Lasting Battery (Midnight Blue)
₹2,499
₹3,299Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.08MP Rear Camera | 1450 mAh Battery | T107 ProcessorAs on 11:36:19am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 220 4G | All-New 4G Keypad Phone with Dual SIM, Built-in UPI App, Wireless FM Radio, MP3 Player, Bluetooth & USB Type C | Black
₹3,399
₹4,499As on 11:45:08am 25-05-2026
- Nokia 3210 4G is available at a best price of ₹4,416 on Flipkart.
- The latest price information for Nokia 3210 4G was updated on 11:45:08am 25-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Nokia 3210 4G are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Nokia 3210 4G (Grunge Black)
Nokia 3210 4G (Grunge Black) runs the Symbian Series 30 S30+ Operating System. It has 64 MB RAM. There is an internal memory of 128 MB. Sim card supported is Dual Sim. This phone has keypad support.
Display
The phone has a 6.1 cm (2.4 inch) display. Resolution of the screen is 240 x 320 pixels. Pixel Density of the display is 167ppi.
Camera
Nokia 3210 4G (Grunge Black) has a rear camera of 2MP Rear Camera resolution finding its use for handy photos.
Battery and Connectivity
1450 mAh battery powers the Nokia 3210 4G (Grunge Black).
- For a quick reference, the key features of Nokia 3210 4G (Grunge Black) at one glance are :
- 64 MB RAM
- 6.1 cm (2.4 inch) Display
- 2MP Rear Camera
- 128 MB ROM
- 1450 mAh Battery
About the brand
Specifications for Nokia 3210 4G
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1450 mAh |
| camera features | |
| Primary Camera | 2MP Rear Camera |
| connectivity features | |
| Network Type | 4G VOLTE |
| Supported Networks | 4G VoLTE |
| display features | |
| Display Size | 6.1 cm (2.4 Inch) |
| Resolution | 240 x 320 Pixels |
| general | |
| Additional Content | User Manual, Handset, Battery, Charger |
| Box Contents | User Manual, Battery, Charger, Handset |
| Browse Type | Feature Phones |
| Color | Grunge Black |
| Hybrid SIM Slot | No |
| Model Name | 3210 4G |
| Model Number | TA-1619 DS |
| Otg Compatible | No |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | No |
| key features | |
| Highlights | 64 MB RAM 128 MB ROM 6.1 cm (2.4 Inch) Display 2MP Rear Camera 1450 mAh Battery |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 128 MB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| RAM | 64 MB |
| name | |
| Name | Nokia 3210 4G (Grunge Black) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Symbian Series 30 S30+ |
| Processor Brand | Unisoc |
| other details | |
| Keypad | Yes |
| Keypad Type | Alphanumeric |
| Predictive Text Input | Yes |
| Series | S30+ |
| Smartphone | No |
| warranty | |
| Domestic Warranty | 0 Months |
| International Warranty | 0 Months |
| Warranty Details | 1YR BRAND WARRANTY ON HANDSET & 6 MONTHS WARRANTY ON ACCESSORIES |
| Warranty Service Type | NO WARRANTY |
Price Chart for Nokia 3210 4G
We have analysed price data for Nokia 3210 4G for a period of 300 days. The price chart shows following things:
- The lowest price has been ₹2,500.
- The highest price recorded is ₹4,416.
- The average price is ₹3,725.
Our Recommendation for buying Nokia 3210 4G
The best price of Nokia 3210 4G has not shown much overall variation over the recorded period. The average for best price is more or less stable. Since Nokia 3210 4G is at its maximum price right now, our recommendation will be to wait for sometime for price to reduce or a best deal on Nokia 3210 4G to come up.
Alternatives to Nokia 3210 4G

- Symbian Series 30 S30+
- 64 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 2MP Rear Camera

- Symbian Series 30 S30+
- 64 MB Ram
- 7.11 Cm (2.8 Inch) Screen
- 2MP Rear Camera

User Reviews for Nokia 3210 4G
Comments
Add Comment