Nokia 106
Best Price as on 25th May, 2026 at 11:47:55 am
₹1,560 at
Product Features:
- 17.02 cm (6.7 Inch) Display Size
- 32 MB RAM
- 32 MB Internal Memory
- 1000 mAh Battery Capacity
- Lithium Ion Battery Type
- SC6531E processor
- View All Specs
FLIPKART
Nokia 106 (Grey)
₹1,560
Out of StockBank Offer | 4 MB RAM | 4 MB ROM | 4.57 cm (1.8 inch) Display | 800 mAh BatteryAs on 11:37:48am 25-05-2026
Products like Nokia 106
FLIPKART
Nokia 106 Single Sim Keypad Phone with Built-in UPI App, MP3 Player (Charcoal)
₹1,318
₹1,699Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 17.02 cm (6.7 inch) Display | 1000 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 Single Sim Keypad Phone with Built-in UPI App, MP3 Player (Emerald Green)
₹1,318
₹1,699Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 17.02 cm (6.7 inch) Display | 1000 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 Single Sim Keypad Phone with Built-in UPI App, MP3 Player (Terracotta Red)
₹1,318
₹1,699Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 17.02 cm (6.7 inch) Display | 1000 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 Dual Sim Keypad Phone, Built-in UPI Payments App, MP3 Player (Charcoal)
₹1,614
₹1,899Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1000 mAh BatteryAs on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 Dual Sim Keypad Phone, Built-in UPI Payments App, MP3 Player (Emerald Green)
₹1,614
₹1,899Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 Dual Sim Keypad Phone, Built-in UPI Payments App, MP3 Player (Terracotta Red)
₹1,614
₹1,899Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1000 mAh BatteryAs on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 4G Dual Sim Keypad Phone, Built-in UPI Payments App, MP3 Player (Charcoal)
₹2,299
₹2,999Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1450 mAh Battery | Unisoc T107 ProcessorAs on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 4G Dual Sim Keypad Phone, Built-in UPI Payments App, MP3 Player (Ocean Blue)
₹2,299
₹2,999Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1450 mAh Battery | Unisoc T107 ProcessorAs on 11:37:48am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 106 Dual Sim, Keypad Phone with Built-in UPI Payments App, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio & MP3 Player, and MicroSD Card Slot | Charcoal
₹1,549
₹1,899As on 11:11:28am 24-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 106 Single Sim, Keypad Phone with Built-in UPI Payments App, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio & MP3 Player, and MicroSD Card Slot | Red
₹1,299
₹1,699As on 11:25:42am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 106 Single Sim, Keypad Phone with Built-in UPI Payments App, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio & MP3 Player, and MicroSD Card Slot | Charcoal
₹1,299
₹1,699As on 11:47:55am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 106 4G Keypad Phone with 4G, Built-in UPI Payments App, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio & MP3 Player, and MicroSD Card Slot | Charcoal
₹2,699
₹2,999As on 11:37:48am 25-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
FLIPKART
Nokia 3210 4G (Y2K Gold)
₹4,416
₹5,299Bank Offer | 64 MB RAM | 64 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 2MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 11:36:19am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio (Charcoal)
₹1,698
₹1,699Only few left | Bank Offer | 4 MB RAM | 4 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 800 mAh BatteryAs on 11:47:55am 25-05-2026
- Nokia 106 is available at a best price of ₹1,560 on Flipkart.
- The latest price information for Nokia 106 was updated on 11:47:55am 25-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Nokia 106 are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Nokia 106 (Charcoal)
It has a SC6531E processor along with 32 MB RAM. There is an internal memory of 32 MB. Sim card supported is Single Sim. This phone has keypad support. The handset weighs 79.7 g.
Display
The phone has a 17.02 cm (6.7 inch) display. Resolution of the screen is 160 x 120. Pixel Density of the display is 30ppi.
Camera
Battery and Connectivity
1000 mAh battery powers the Nokia 106 (Charcoal). This mobile's battery is Lithium Ion type. Connectivity features of the phone are usb connectivity, audio jack: 3.5mm, wi-fi: NA, wi-fi version: NA, gps: NA.
Miscellaneous Features
Nokia 106 (Charcoal) also deserves a mention of the other details which are namely Internet Connectivity Options like 2G; Operating Frequency Support like 2G GSM : 850 MHz/900 MHz/1800 MHz/1900 MHz.
- For a quick reference, the key features of Nokia 106 (Charcoal) at one glance are :
- SC6531E Processor
- 32 MB ROM
- 32 MB RAM
- 1000 mAh Battery
- 17.02 cm (6.7 inch) Display
About the brand
Specifications for Nokia 106
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Dual Battery | No |
| call features | |
| Call Records | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Call Wait/hold | Yes |
| Conference Call | No |
| Hands Free | No |
| Logs | Yes |
| Phone Book | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Speed Dialing | Yes |
| Video Call Support | No |
| camera features | |
| Digital Zoom | Yes |
| Optical Zoom | No |
| Primary Camera Available | No |
| Secondary Camera Available | No |
| connectivity features | |
| 3G | No |
| Audio Jack | 3.5mm |
| Bluetooth Support | No |
| GPS Support | No |
| Infrared | No |
| Internet Connectivity | 2G |
| Micro USB Port | Yes |
| Micro USB Version | V1.1 |
| Mini USB Port | No |
| Network Type | 2G |
| Supported Networks | GSM |
| USB Connectivity | Yes |
| Wi-fi | No |
| Wi-fi Version | NA |
| dimensions | |
| Weight | 79.7 g |
| display features | |
| Display Size | 17.02 cm (6.7 Inch) |
| Resolution | 160 x 120 |
| general | |
| Box Contents | User Guide, Handset, Charger, Battery |
| Browse Type | Feature Phones |
| Color | Charcoal |
| Hybrid SIM Slot | No |
| Model Name | 106 |
| Model Number | TA-1578 SS |
| Otg Compatible | No |
| Quick Charging | No |
| SIM Type | Single SIM |
| Touchscreen | No |
| key features | |
| Highlights | 32 MB RAM 32 MB ROM 17.02 cm (6.7 Inch) Display 1000 mAh Battery SC6531E Processor |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 32 MB |
| RAM | 32 MB |
| multimedia features | |
| Fm Radio | Yes |
| Fm Radio Recording | Yes |
| Music Player | No |
| name | |
| Name | Nokia 106 (Charcoal) |
| OS & processor features | |
| Operating Frequency | 2G GSM : 850 MHz/900 MHz/1800 MHz/1900 MHz |
| Primary Clock Speed | 0.208 GHz |
| Processor Brand | Unisoc |
| Processor Type | SC6531E |
| other details | |
| Business Phone | Yes |
| GPS Type | NA |
| Instant Message | Yes |
| Keypad | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| SIM Size | Mini SIM |
| Smartphone | No |
| SMS | Yes |
| warranty | |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| Warranty Details | 1YR BRAND WARRANTY ON HANDSET & 6 MONTHS WARRANTY ON ACCESSORIES |
| Warranty Service Type | NO WARRANTY |
Price Chart for Nokia 106
We have analysed price data for Nokia 106 for a period of 300 days. The price chart shows following things:
- The lowest price has been ₹899.
- The highest price recorded is ₹1,560.
- The average price is ₹1,114.
Our Recommendation for buying Nokia 106
The best price of Nokia 106 has not shown much overall variation over the recorded period. The average for best price is more or less stable. Since Nokia 106 is at its maximum price right now, our recommendation will be to wait for sometime for price to reduce or a best deal on Nokia 106 to come up.
Alternatives to Nokia 106

- 32 MB Ram
- 7.11 Cm (2.8 Inch) Screen
- 0.8MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 0.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- RTOS (Mocor)
- 48 MB Ram
- 4.57 Cm (1.8 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera

Pious M28 Dual Sim Mobile Phone with 3000 mAh Big Battery & Wireless FM Radio
₹1,494
As on 3:06:54pm 15-01-2026
- Symbian Series 60 4.5
- 32 MB Ram
- 7.11 Cm (2.8 Inch) Screen
- 2MP + 0MP Rear Camera

- Feature Phone
- 512 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- 2MP + 0MP Rear Camera

- 20 MB Ram
- 7.11 Cm (2.8 Inch) Screen
- 1.3MP Rear Camera
- 144 Ppi Pixel Density

Lava Gem Power Dual Sim Keypad Phone|2575 mAh Battery| Expandable Upto 32 MB
₹1,499
As on 5:23:12pm 14-07-2025
- 4 MB Ram
- 7.11 Cm (2.8 Inch) Screen
- 2MP Rear Camera
- 144 Ppi Pixel Density

- 32 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- 0MP Front Camera
- 73 G Weight

- Feature Phone
- 512 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- 2MP + 0MP Rear Camera

- 32 MB Ram
- 7.11 Cm (2.8 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera
- 143 Ppi Pixel Density

User Reviews for Nokia 106
Comments
Add Comment