Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio
Best Price as on 25th May, 2026 at 11:47:55 am
₹1,395 at
Product Features:
- 4.5 cm (1.77 Inch) Display Size
- 0MP Primary Camera
- 0MP Front Camera Secondary Camera
- 32 MB RAM
- 32 MB Internal Memory
- 1000 mAh Battery Capacity
- Lithium Ion Battery Type
- SC6531E processor
- View All Specs
FLIPKART
Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio (Charcoal)
₹1,395
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) QVGA Display | 0MP Front Camera | 800 mAh Lithium Ion Battery | SC6531E ProcessorAs on 11:47:55am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio (Blue)
₹1,479
₹1,599Out of StockLowest price in the year | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) QVGA Display | 0MP Front Camera | 800 mAh Lithium Ion Battery | SC6531E ProcessorAs on 11:47:55am 25-05-2026
Products like Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio (Charcoal)
₹1,698
₹1,699Only few left | Bank Offer | 4 MB RAM | 4 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 800 mAh BatteryAs on 11:47:55am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 105 Classic | Single Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio, Charger in-Box | Charcoal
₹1,229
₹1,399As on 11:47:55am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 105 Classic | Single SIM Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio | Without Charger | Blue
₹1,029
₹1,249As on 11:32:13am 25-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Nokia 105 Classic | Dual SIM Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio, Charger in-Box | Blue
₹1,309
₹1,599As on 11:19:57am 22-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 105 Classic | Dual SIM Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio, Charger in-Box | Charcoal
₹1,309
₹1,599As on 11:28:45am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 105 Classic | Dual SIM Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio | Without Charger | Charcoal
₹1,259
₹1,449As on 11:47:55am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 105 Classic | Dual SIM Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio | No Charger in-Box | Blue
Currently Unavailable
As on 11:43:54am 23-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia All-New 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio | Charcoal
₹1,309
₹1,699As on 11:39:56am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia All-New 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio | RED
₹1,309
₹1,699As on 11:22:53am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia All-New 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio | Cyan
₹1,309
₹1,699As on 11:37:48am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Charcoal)
₹1,326
₹1,699Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 32 MB | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1000 mAh BatteryAs on 11:47:55am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Charcoal)
₹1,699
Out of StockBank Offer | 2 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 1000 mAh BatteryAs on 11:25:02am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Cyan)
₹1,699
Out of StockBank Offer | 2 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 1000 mAh BatteryAs on 11:25:02am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Classic Single Sim Keypad Phone, Without Charger (Blue)
₹1,049
₹1,349Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 11:47:55am 25-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Classic Single Sim Keypad Phone, Without Charger (Charcoal)
₹1,054
₹1,349Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 11:47:55am 25-05-2026
- The price of Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio ranges from ₹1,395 to ₹1,395.
- Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio is available at a best price of ₹1,395 on Flipkart.
- The latest price information for Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio was updated on 11:47:55am 25-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio (Terracotta Red)
It has a SC6531E processor along with 32 MB RAM. There is an internal memory of 32 MB. Sim card supported is Single Sim. This phone has keypad support. The handset weighs 79.7 g.
Display
The phone has a 4.5 cm (1.77 inch) display. Resolution of the screen is 160 x 128. Pixel Density of the display is 116ppi.
Camera
Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio (Terracotta Red) has two cameras, the rear camera is 0MP used for taking photos whereas the front camera is of 0MP Front Camera useful in video calling and selfies.
Battery and Connectivity
1000 mAh battery powers the Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio (Terracotta Red). This mobile's battery is Lithium Ion type. Connectivity features of the phone are usb connectivity, audio jack: 3.5 mm, wi-fi: NA, wi-fi version: NA, gps: NA.
Miscellaneous Features
Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio (Terracotta Red) also deserves a mention of the other details which are namely Internet Connectivity Options like 2G; Operating Frequency Support like 2G GSM: 900 MHz/1800 MHz.
- For a quick reference, the key features of Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio (Terracotta Red) at one glance are :
- SC6531E Processor
- 32 MB RAM
- 4.5 cm (1.77 inch) Display
- 0MP Front Camera
- 0MP
- 1000 mAh Battery
- 32 MB ROM
About the brand
Specifications for Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Dual Battery | No |
| call features | |
| Call Records | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Call Wait/hold | Yes |
| Conference Call | Yes |
| Hands Free | No |
| Logs | Yes |
| Phone Book | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Speed Dialing | Yes |
| Video Call Support | No |
| camera features | |
| Digital Zoom | Yes |
| Frame Rate | NA fps |
| Optical Zoom | No |
| Primary Camera | 0MP |
| Primary Camera Available | No |
| Secondary Camera | 0MP Front Camera |
| Secondary Camera Available | No |
| connectivity features | |
| 3G | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Bluetooth Support | No |
| GPS Support | No |
| Infrared | No |
| Internet Connectivity | 2G |
| Micro USB Port | Yes |
| Micro USB Version | V1.1 |
| Mini USB Port | No |
| Network Type | 2G |
| Supported Networks | GSM |
| USB Connectivity | Yes |
| Wi-fi | No |
| Wi-fi Version | NA |
| dimensions | |
| Weight | 79.7 g |
| display features | |
| Display Size | 4.5 cm (1.77 Inch) |
| Resolution | 160 x 128 |
| general | |
| Box Contents | User Guide, Battery, Charger, Handset |
| Browse Type | Feature Phones |
| Color | Terracotta Red |
| Hybrid SIM Slot | No |
| Model Name | 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio |
| Model Number | TA-1575 SS |
| Otg Compatible | No |
| Quick Charging | No |
| SIM Type | Single SIM |
| Touchscreen | No |
| key features | |
| Highlights | 32 MB RAM 32 MB ROM 4.5 cm (1.77 Inch) Display 0MP 0MP Front Camera 1000 mAh Battery SC6531E Processor |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 32 MB |
| RAM | 32 MB |
| multimedia features | |
| Fm Radio | Yes |
| Fm Radio Recording | Yes |
| Music Player | No |
| name | |
| Name | Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio (Terracotta Red) |
| OS & processor features | |
| Operating Frequency | 2G GSM: 900 MHz/1800 MHz |
| Primary Clock Speed | 0.208 GHz |
| Processor Brand | Spreadtrum |
| Processor Type | SC6531E |
| other details | |
| Business Phone | Yes |
| GPS Type | NA |
| Instant Message | Yes |
| Keypad | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| SIM Size | Mini SIM |
| Smartphone | No |
| SMS | Yes |
| warranty | |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| Warranty Details | 1YR BRAND WARRANTY ON HANDSET & 6 MONTHS WARRANTY ON ACCESSORIES |
| Warranty Service Type | NO WARRANTY |
Price Chart for Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio
We have analysed price data for Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio for a period of 299 days. The price chart shows following things:
- The lowest price has been ₹809.
- The highest price recorded is ₹1,395.
- The average price is ₹1,073.
Our Recommendation for buying Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio
There is considerable variation in the best price of Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio over the recorded period maximum being during last 180 days. There is a general increase for the best price over the time. Since Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio is at its maximum price right now, our recommendation will be to wait for sometime for price to reduce or a best deal on Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio to come up.
Alternatives to Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio

- 4 MB Ram
- 5.08 Cm (2 Inch) Screen
- 1.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone with Built in UPI Payments
₹1,331
As on 3:52:15pm 21-05-2026
- 32 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera
- 200 G Weight

- 32 MB Ram
- 7.11 Cm (2.8 Inch) Screen
- 0.8MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 4 MB Ram
- 4.57 Cm (1.8 Inch) Screen
- 0.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 0.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

Lava A1 Josh BOL Keypad Mobile|1000 mAh Battery|Expandable Storage 32GB
₹1,290
As on 12:54:27pm 20-06-2025
- 4 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- NA Rear Camera
- 70 G Weight

- 4 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 1.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 79.7 G Weight
- 30 Ppi Pixel Density

- RTOS (Mocor)
- 48 MB Ram
- 4.57 Cm (1.8 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera

User Reviews for Nokia 105 Single SIM, Keypad Mobile Phone With Wireless FM Radio
Comments
Add Comment