Lava Blaze 3 5G
Best Price as on 25th May, 2026 at 11:47:45 am
₹10,290 at
Product Features:
- 16.66 cm (6.56 Inch) Display Size
- LCD Display Type
- 50MP Rear Camera Primary Camera
- 6 GB RAM
- 128 GB Internal Memory
- 5000 mAh Battery Capacity
- Lithium Polymer Battery Type
- View All Specs
FLIPKART
LAVA Blaze 3 5G (Glass Blue, 128 GB) (6 GB RAM)
₹10,290
₹12,999Out of StockBank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 16.66 cm (6.56 inch) Display | 50MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:47:44am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze 3 5G (Glass Gold, 128 GB) (6 GB RAM)
₹11,499
₹12,999Out of StockBank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 16.66 cm (6.56 inch) Display | 50MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:47:44am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze 3 5g (6 MB RAM)
₹11,575
₹12,999Out of StockBank Offer | 6 MB RAM | 128 MB ROM | 16.66 cm (6.56 inch) Display | 50MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:47:44am 25-05-2026
Products like Lava Blaze 3 5G
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
FLIPKART
KezeMize Lava Blaze 3 5G (Glass)(Best Quality)(With Proper Logo) Back Panel (Gold)
₹453
₹1,199Out of StockBank Offer | Back Panel | Color: Gold | Glass MaterialAs on 11:47:45am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze 5G (Glass Green, 128 GB) (4 GB RAM)
₹14,699
₹14,999Out of StockBank Offer | 4 GB RAM | 128 GB ROM | 16.56 cm (6.52 inch) Display | 50MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:47:45am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze 5G (Glass Green, 128 GB) (6 GB RAM)
₹14,699
₹14,999Out of StockBank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | Expandable Upto 1 TB | 16.51 cm (6.5 inch) HD+ Display | 50MP + 2MP | 8MP + 8MP Dual Front Camera | 5000 mAh Battery | MediaTek Dimensity 700 ProcessorAs on 11:47:44am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze 2 (Glass Black, 128 GB) (6 GB RAM)
₹7,999
₹10,999Out of StockBank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 16.51 cm (6.5 inch) Display | 13MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:44:40am 24-05-2026
FLIPKART
LAVA BLAZE 2 (Orange, 128 GB) (6 GB RAM)
₹9,799
₹9,999Out of StockBank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 16.51 cm (6.5 inch) Display | 13MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:23:36am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze 2 (Glass Blue, 128 GB) (6 GB RAM)
₹9,999
₹10,999Out of StockBank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 16.51 cm (6.5 inch) Display | 13MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:47:45am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze AMOLED 2 5G (Feather White, 128 GB) (6 GB RAM)
₹12,739
₹15,999Out of StockBank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 17.02 cm (6.7 inch) Display | 50MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:47:44am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze AMOLED 2 5G (Midnight Black, 128 GB) (6 GB RAM)
₹15,788
₹17,999Only few left | Bank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 17.02 cm (6.7 inch) Full HD+ Display | 50MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:47:44am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze (Glass Green, 64 GB) (3 GB RAM)
₹9,699
Bank Offer | 3 GB RAM | 64 GB ROM | Expandable Upto 256 GB | 16.51 cm (6.5 inch) HD+ Display | 13MP Triple AI Camera + 8MP front camera | 8MP Front Camera | 5000 mAh Lithium Polymer Battery | Mediatek Helio A22 ProcessorAs on 11:47:44am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze Nxt (Glass Blue, 64 GB) (4 GB RAM)
₹8,234
₹10,999Out of StockBank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | Expandable Upto 256 GB | 16.51 cm (6.5 inch) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 8MP Front Camera | 5000 mAh Battery | MediaTek G37 ProcessorAs on 11:44:39am 24-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze Nxt (Glass Green, 64 GB) (4 GB RAM)
₹8,999
₹10,200Only 1 left | Bank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | Expandable Upto 256 GB | 16.51 cm (6.5 inch) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 8MP Front Camera | 5000 mAh Battery | MediaTek G37 ProcessorAs on 11:43:44am 23-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze Duo (Arctic White, 128 GB) (6 GB RAM)
₹14,800
₹18,999Out of StockBank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 16.94 cm (6.67 inch) Display | 64MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:32:16am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze Duo (Arctic White, 128 GB) (8 GB RAM)
₹14,900
₹17,999Out of StockBank Offer | 8 GB RAM | 128 GB ROM | 16.94 cm (6.67 inch) Display | 64MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:32:16am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze Duo (Celestial Blue, 128 GB) (8 GB RAM)
₹15,799
₹20,499Out of StockBank Offer | 8 GB RAM | 128 GB ROM | 16.94 cm (6.67 inch) Display | 64MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:32:16am 25-05-2026
FLIPKART
LAVA Blaze Duo (Celestial Blue, 128 GB) (6 GB RAM)
₹16,990
₹16,999Out of StockBank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 16.94 cm (6.67 inch) Display | 64MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:32:16am 25-05-2026
- The price of Lava Blaze 3 5G ranges from ₹10,290 to ₹10,290.
- Lava Blaze 3 5G is available at a best price of ₹10,290 on Flipkart.
- The latest price information for Lava Blaze 3 5G was updated on 11:47:45am 25-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Lava Blaze 3 5G are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for LAVA Blaze 3 5G (Glass Blue, 128 GB) (6 GB RAM)
LAVA Blaze 3 5G (Glass Blue, 128 GB) (6 GB RAM) runs the Android 14 Operating System. It has 6 GB RAM. There is an internal memory of 128 GB. Sim card supported is Dual Sim. The display is a touchscreen. The handset weighs 65 g.
Display
The phone has a 16.66 cm (6.56 inch) LCD display. Resolution of the screen is 1600 x 720 pixels. Pixel Density of the display is 267ppi.
Camera
LAVA Blaze 3 5G (Glass Blue, 128 GB) (6 GB RAM) has a rear camera of 50MP Rear Camera resolution finding its use for handy photos.
Battery and Connectivity
5000 mAh battery powers the LAVA Blaze 3 5G (Glass Blue, 128 GB) (6 GB RAM). This mobile's battery is Lithium Polymer type.
- For a quick reference, the key features of LAVA Blaze 3 5G (Glass Blue, 128 GB) (6 GB RAM) at one glance are :
- 16.66 cm (6.56 inch) Display
- 5000 mAh Battery
- 50MP Rear Camera
- 128 GB ROM
- 6 GB RAM
About the brand
Specifications for Lava Blaze 3 5G
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| camera features | |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Primary Camera | 50MP Rear Camera |
| connectivity features | |
| Network Type | 5G |
| Supported Networks | 5G |
| dimensions | |
| Weight | 65 g |
| display features | |
| Display Size | 16.66 cm (6.56 Inch) |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| general | |
| Box Contents | 1 Handset, 1 Back Case, 1 sum Ejector Pin, 1 USB Cable, 1 Power Adopter |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Glass Blue |
| Hybrid SIM Slot | Yes |
| Model Name | Blaze 3 5G |
| Model Number | LXX511 |
| Otg Compatible | Yes |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | Yes |
| key features | |
| Highlights | 6 GB RAM 128 GB ROM 16.66 cm (6.56 Inch) Display 50MP Rear Camera 5000 mAh Battery |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 128 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| RAM | 6 GB |
| name | |
| Name | LAVA Blaze 3 5G (Glass Blue, 128 GB) (6 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Android 14 |
| Primary Clock Speed | 2.4 GHz |
| Processor Brand | Mediatek |
| Processor Core | Octa Core |
| other details | |
| Browser | All |
| Business Phone | Yes |
| Instant Message | Yes |
| Keypad | No |
| Mms | Yes |
| Predictive Text Input | Yes |
| Removable Battery | No |
| Series | Blaze |
| SIM Size | Nano |
| Smartphone | Yes |
| SMS | Yes |
| Social Networking Phone | Yes |
| Supported Languages | All |
| Voice Input | Yes |
| warranty | |
| Warranty Details | 1 Year Handset Warranty and 6 Months Warranty on Accessories |
Price Chart for Lava Blaze 3 5G
We have analysed price data for Lava Blaze 3 5G for a period of 300 days. The price chart shows following things:
- The lowest price has been ₹9,699.
- The highest price recorded is ₹11,575.
- The average price is ₹10,380.
Our Recommendation for buying Lava Blaze 3 5G
There is considerable variation in the best price of Lava Blaze 3 5G over the recorded period maximum being during last 180 days. There is no specific trend for the best price over time. Since Lava Blaze 3 5G is at a price more than its best price right now, our recommendation will be to buy it at best price in India of ₹10,290 or if you are very sensitive about price, then wait for sometime for price to reduce or a deal for Lava Blaze 3 5G to come up.
Alternatives to Lava Blaze 3 5G

- Android 16
- 4 GB Ram
- 17.13 Cm (6.745 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 14
- 4 GB Ram
- 17.48 Cm (6.88 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 14
- 8 GB Ram
- 16.51 Cm (6.5 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 16
- 4 GB Ram
- 17.53 Cm (6.9 Inch) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.14 Cm (6.75 Inch) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 15
- 3 GB Ram
- 17.48 Cm (6.88 Inch) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 32MP Rear Camera

- Android 14
- 4 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 48MP Rear Camera

- Android 14
- 4 GB Ram
- 17.12 Cm (6.74 Inch) Screen
- 13MP + 0.08MP Rear Camera

- Android Android 14
- 6 GB Ram
- 17.07 Cm (6.72 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

User Reviews for Lava Blaze 3 5G
Comments
Add Comment