Kechaoda A27
Best Price as on 25th May, 2026 at 11:50:08 am
₹899 at
Product Features:
- 4.27 cm (1.68 Inch) Display Size
- 0MP Front Camera Secondary Camera
- 32 MB RAM
- 32 MB Internal Memory
- 800 mAh Battery Capacity
- View All Specs
FLIPKART
Kechaoda A 27 (Black)
₹899
₹2,000Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 1.68 cm (0.66 inch) Display | 800 mAh BatteryAs on 11:37:14am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A-27 (blue red)
₹899
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) FWVGA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | processor speed 400MHZ ProcessorAs on 11:37:14am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A-27 (Pink/silver)
₹899
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) FWVGA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | processor speed 400MHZ ProcessorAs on 11:37:14am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A27 (Silver)
₹929
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) FWVGA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | processor speed 400MHZ ProcessorAs on 11:37:15am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A27 (Rose Gold)
₹929
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) QVGA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:37:14am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A27 (Black)
₹929
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) FWVGA+ Display | 800 mAh BatteryAs on 11:37:14am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A27 (Grey)
₹929
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) Display | 800 mAh Battery | Processor clock: 400 MHz ProcessorAs on 11:37:14am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A27 (Blue Green)
₹929
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) QVGA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:37:14am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A27 (Gold)
₹929
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) NA Display | 0.5MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:37:15am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A27 (Pink)
₹929
₹2,049Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.27 cm (1.68 inch) Display | 0MP Front Camera | 800 mAh BatteryAs on 11:37:14am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A27 (Black Silver)
₹940
₹1,599Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) QVGA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:37:14am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A27 (Silver Grey)
₹940
₹1,599Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) QVGA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:37:14am 25-05-2026
Products like Kechaoda A27
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
KECHAODA A27 Keypad Dual Sim Mini Mobile Phone with External Memory Slot 1.68cm (0.66 inch) Display Only Mobile Phone & Charging Cable in Box, Battery,No Charger - Silver
Currently Unavailable
As on 11:49:19am 25-05-2026
PreferredAMAZON
KECHAODA A27 Keypad Dual Sim Mini Mobile Phone with External Memory Slot 1.68cm (0.66 inch) Display Only Mobile Phone & Charging Cable in Box, Battery,No Charger - Silver
Currently Unavailable
As on 11:49:19am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A26 (Gold)
₹929
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 16 GB | 1.68 cm (0.66 inch) QVGA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:50:01am 25-05-2026
PreferredAMAZON
KECHAODA A26 Dual Sim Mobile Phone (Bluetooth Size,Grey, 16MB)
₹999
₹1,499As on 11:50:08am 25-05-2026
PreferredAMAZON
KECHAODA A26 Dual Sim Mobile Phone (Bluetooth Size,Black, 16MB)
₹999
₹1,499As on 11:50:08am 25-05-2026
PreferredAMAZON
KECHAODA A26 Dual Sim Mobile Phone (Bluetooth Size,Gold,16MB)
₹1,050
₹1,499As on 11:50:08am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A26_Pink (Pink)
₹929
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 16 GB ROM | Expandable Upto 32 MB | 1.68 cm (0.66 inch) NA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:50:02am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A26_Grey (Grey)
₹929
₹1,499Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 16 GB ROM | Expandable Upto 32 MB | 1.68 cm (0.66 inch) NA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:50:07am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda A26_black (Black)
₹925
₹1,499Bank Offer | 32 MB RAM | 16 GB ROM | Expandable Upto 32 MB | 1.68 cm (0.66 inch) NA Display | 0MP | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:50:01am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda K120 (Black)
₹1,150
₹2,499Out of StockBank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) Display | 1.3MP Rear Camera | 2500 mAh BatteryAs on 11:24:20am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda K112 (Orange)
₹1,450
₹1,999Out of StockBank Offer | 32 MB RAM | 64 MB ROM | Expandable Upto 32 GB | 6.1 cm (2.4 inch) QVGA Display | 0.3MP Rear Camera | 3600 mAh BatteryAs on 11:35:40am 25-05-2026
FLIPKART
Kechaoda K112 (Black)
₹1,629
₹1,999Out of StockBank Offer | 32 MB RAM | 64 MB ROM | Expandable Upto 32 GB | 6.1 cm (2.4 inch) QVGA Display | 0.3MP + 0MP | 0MP Front Camera | 3600 mAh Battery | No ProcessorAs on 11:35:40am 25-05-2026
- The price of Kechaoda A27 ranges from ₹899 to ₹899.
- Kechaoda A27 is available at a best price of ₹899 on Flipkart.
- The latest price information for Kechaoda A27 was updated on 11:50:08am 25-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Kechaoda A27 are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Kechaoda A27 (Pink)
Kechaoda A27 (Pink) runs the Symbian 0 Operating System. It has 32 MB RAM. There is an internal memory of 32 MB. Sim card supported is Dual Sim. This phone has keypad support. The handset weighs 250 g.
Display
The phone has a 4.27 cm (1.68 inch) display. Resolution of the screen is 128 x 160$$ Pixels. Pixel Density of the display is 122ppi.
Camera
Kechaoda A27 (Pink) has two cameras, the rear camera is Yes used for taking photos whereas the front camera is of 0MP Front Camera useful in video calling and selfies.
Battery and Connectivity
800 mAh battery powers the Kechaoda A27 (Pink). This mobile's battery is Li-Ion type. Connectivity features of the phone are bluetooth.
- For a quick reference, the key features of Kechaoda A27 (Pink) at one glance are :
- 4.27 cm (1.68 inch) Display
- 800 mAh Battery
- 32 MB ROM
- 0MP Front Camera
- 32 MB RAM
About the brand
Specifications for Kechaoda A27
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 800 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| call features | |
| Call Divert | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Call Wait/hold | Yes |
| Conference Call | Yes |
| Hands Free | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| camera features | |
| Primary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 0MP Front Camera |
| connectivity features | |
| Bluetooth Support | Yes |
| Network Type | 2G |
| Supported Networks | GSM |
| Wi-fi | No |
| dimensions | |
| Weight | 250 g |
| display features | |
| Display Size | 4.27 cm (1.68 Inch) |
| Resolution | 128 x 160$$ Pixels |
| general | |
| Additional Content | 1 Charging Cable, 1 Battery, 1 User Manual |
| Box Contents | Battery, Charging Cable, Mobile |
| Browse Type | Feature Phones |
| Color | Pink |
| Hybrid SIM Slot | No |
| Model Name | A27 |
| Model Number | A27 Pink |
| Otg Compatible | No |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | No |
| key features | |
| Highlights | 32 MB RAM 32 MB ROM 4.27 cm (1.68 Inch) Display 0MP Front Camera 800 mAh Battery |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 32 MB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| RAM | 32 MB |
| name | |
| Name | Kechaoda A27 (Pink) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Symbian 0 |
| Primary Clock Speed | 512 MHz |
| Processor Brand | NA |
| other details | |
| Keypad | Yes |
| Keypad Type | Alphanumeric |
| Removable Battery | Yes |
| Smartphone | No |
| Supported Languages | HIndi, English |
| warranty | |
| Domestic Warranty | 0 Year |
| International Warranty | 0 Year |
| Warranty Details | NO WARRANTY |
| Warranty Service Type | Manufacturer Warranty for Which Customer can Contact KECHAODA Customer Care |
Price Chart for Kechaoda A27
We have analysed price data for Kechaoda A27 for a period of 300 days. The price chart shows following things:
- The lowest price has been ₹797.
- The highest price recorded is ₹899.
- The average price is ₹874.
Our Recommendation for buying Kechaoda A27
There is considerable variation in the best price of Kechaoda A27 over the recorded period maximum being during last 90 days. There is no specific trend for the best price over time. Since Kechaoda A27 is at its maximum price right now, our recommendation will be to wait for sometime for price to reduce or a best deal on Kechaoda A27 to come up.
Alternatives to Kechaoda A27

- 3.0
- 32 MB Ram
- 1.68 Cm (0.66 Inch) Screen
- 0MP Rear Camera

- 20 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- 0.3MP + 0MP Rear Camera
- NA Front Camera

Karbonn K101i Dual SIM, Keypad Mobile, 1.8 inchLCD, 1000mAh Battery, TypeC USB, Memory Up to32GB
₹904
As on 3:06:54pm 15-01-2026
- 40 MB Ram
- 4.57 Cm (1.8 Inch) Screen
- 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 24 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera
- 116 Ppi Pixel Density

- 4 MB Ram
- 5.08 Cm (2 Inch) Screen
- 0.8MP + 0MP Rear Camera
- 77.5 G Weight

- 3.0
- 32 MB Ram
- 1.68 Cm (0.66 Inch) Screen
- 0MP Rear Camera

- 3.0
- 32 MB Ram
- 1.68 Cm (0.66 Inch) Screen
- 0MP Rear Camera

- 3.0
- 32 MB Ram
- 1.68 Cm (0.66 Inch) Screen
- 0MP Rear Camera

- 4 MB Ram
- 4.57 Cm (1.8 Inch) Screen
- 80 G Weight
- TFT Display

User Reviews for Kechaoda A27
Comments
Add Comment