Itel ZENO 10
Best Price as on 25th May, 2026 at 1:26:49 pm
₹6,095 at
Product Features:
- 16.76 cm (6.6 Inch) Display Size
- 8MP Rear Camera Primary Camera
- 4 GB RAM
- 64 GB Internal Memory
- 5000 mAh Battery Capacity
- View All Specs
FLIPKART
itel ZENO 10 (Opal Purple, 64 GB) (4 GB RAM)
₹6,095
₹7,399Out of StockBank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 16.76 cm (6.6 inch) Display | 8MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:34:13am 25-05-2026
FLIPKART
itel ZENO 10 (Phantom Crystal, 64 GB) (4 GB RAM)
₹6,113
₹7,399Out of StockBank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 16.76 cm (6.6 inch) Display | 8MP Rear Camera | 5000 mAh BatteryAs on 11:34:13am 25-05-2026
Products like Itel ZENO 10
PreferredAMAZON
Itel it2181 | 1200mAh Battery with Type-C Charging | 2.0" Bright Display | KingVoice | 10 Regional Language Support | Auto Call Record | Wireless FM | Black
₹1,099
₹1,499As on 11:30:04am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Itel it2181 | 1200mAh Battery with Type-C Charging | 2.0" Bright Display | KingVoice | 10 Regional Language Support | Auto Call Record | Wireless FM | Deep Blue
₹1,099
₹1,499As on 11:28:03am 25-05-2026
SNAPDEAL
Itel S9 Ultra with 360 Deep Bass, 10mm Dynamic Driver, AI ENC for Clear Calls, 30H Playtime, Fast Charging, BT V5.3, IPX5 Water Resistance (Black)
₹868
₹2,999As on 1:26:49pm 25-05-2026
FLIPKART
Flipkart SmartBuy Tempered Glass Guard for Itel Zeno 10 (Pack of 1)
₹160
₹799Only 2 left | Bank Offer | Scratch Resistant | Mobile | Tempered Glass | RemovableAs on 11:34:13am 25-05-2026
FLIPKART
Flipkart SmartBuy Tempered Glass Guard for Itel Zeno 10 (Pack of 1)
₹160
₹799Only 2 left | Bank Offer | Scratch Resistant | Mobile | Tempered Glass | RemovableAs on 11:34:13am 25-05-2026
FLIPKART
Flipkart SmartBuy Edge To Edge Tempered Glass for Itel Zeno 10 (Pack of 1)
₹163
₹999Only few left | Bank Offer | Scratch Resistant | Mobile | Edge To Edge Tempered Glass | RemovableAs on 11:34:13am 25-05-2026
FLIPKART
DVMART Screen Guard for itel Zeno 10 Crystal Clear View (Pack of 1)
₹126
₹599Only few left | Bank Offer | Air-bubble Proof, Anti Fingerprint, Scratch Resistant, Anti Bacterial | Mobile | Screen GuardAs on 11:34:13am 25-05-2026
FLIPKART
ISAAK Back Camera Lens Glass Protector for iTel Zeno 10 (Pack of: 1)
₹104
₹399Only few left | Bank OfferAs on 11:34:13am 25-05-2026
FLIPKART
ISAAK Back Camera Lens Glass Protector for iTel Zeno 10 (Pack of: 1)
₹107
₹399Only few left | Bank OfferAs on 11:30:26am 22-05-2026
FLIPKART
ISAAK Back Camera Lens Glass Protector for iTel Zeno 10 (Pack of: 1)
₹109
₹399Only few left | Bank OfferAs on 11:34:13am 25-05-2026
FLIPKART
ISAAK Back Camera Lens Glass Protector for iTel Zeno 10 (Pack of: 4)
₹147
₹499Only few left | Bank OfferAs on 11:31:13am 23-05-2026
FLIPKART
ISAAK Back Camera Lens Glass Protector for iTel Zeno 10 (Pack of: 4)
₹150
₹499Only few left | Bank OfferAs on 11:21:42am 21-05-2026
FLIPKART
ISAAK Back Camera Lens Glass Protector for iTel Zeno 10 (Pack of: 4)
₹152
₹499Only few left | Bank OfferAs on 11:32:08am 24-05-2026
FLIPKART
ZIDZEE Back Camera Lens Glass Protector for ITEL ZENO 10 CAMERA LENS(PACK OF 1) (Pack of: 1)
₹141
₹499Only few left | Bank OfferAs on 11:34:13am 25-05-2026
FLIPKART
Nazomi Tech Back Camera Lens Glass Protector for Itel Zeno 10, Zeno 10 Itel, ITEL ZENO 10 (Pack of: 4)
₹142
₹599Only few left | Bank OfferAs on 11:34:13am 25-05-2026
PreferredAMAZON
Coverage SOFTER Screen Guard for itel Zeno 10 | Flexible Unbreakable | Scratch Resistant | Bubble Free
₹175
₹1,499As on 11:31:13am 23-05-2026
- The price of Itel ZENO 10 ranges from ₹6,095 to ₹6,095.
- Itel ZENO 10 is available at a best price of ₹6,095 on Flipkart.
- The latest price information for Itel ZENO 10 was updated on 1:26:49pm 25-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Itel ZENO 10 are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Itel ZENO 10 (Phantom Crystal, 64 GB) (4 GB RAM)
Itel ZENO 10 (Phantom Crystal, 64 GB) (4 GB RAM) runs the Android Q Android 14 Operating System. It has 4 GB RAM. There is an internal memory of 64 GB. Sim card supported is Dual Sim. The display is a touchscreen.
Display
The phone has a 16.76 cm (6.6 inch) display. Resolution of the screen is 1612*720. Pixel Density of the display is 268ppi.
Camera
Itel ZENO 10 (Phantom Crystal, 64 GB) (4 GB RAM) has a rear camera of 8MP Rear Camera resolution finding its use for handy photos.
Battery and Connectivity
5000 mAh battery powers the Itel ZENO 10 (Phantom Crystal, 64 GB) (4 GB RAM).
- For a quick reference, the key features of Itel ZENO 10 (Phantom Crystal, 64 GB) (4 GB RAM) at one glance are :
- 64 GB ROM
- 8MP Rear Camera
- 4 GB RAM
- 5000 mAh Battery
- 16.76 cm (6.6 inch) Display
About the brand
Specifications for Itel ZENO 10
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| camera features | |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Primary Camera | 8MP Rear Camera |
| connectivity features | |
| Network Type | 4G |
| Supported Networks | 4G VoLTE |
| display features | |
| Display Size | 16.76 cm (6.6 Inch) |
| Resolution | 1612*720 |
| general | |
| Additional Content | 8MP AI Dual Rear Cam | 4GB RAM +64GB ROM, Upto 12GB RAM with Memory Fusion | Octacore Processor | 5000 mAh Battery | ZENO 10 | 6.6" HD+ Display with Dynamic Bar |
| Box Contents | 1 Headset Power Adapter, Phone Case, SIM Tray Ejector, USB Cable |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Phantom Crystal |
| Hybrid SIM Slot | Yes |
| Model Name | ZENO 10 |
| Model Number | ZENO 10 |
| Otg Compatible | Yes |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | Yes |
| key features | |
| Highlights | 4 GB RAM 64 GB ROM 16.76 cm (6.6 Inch) Display 8MP Rear Camera 5000 mAh Battery |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| name | |
| Name | Itel ZENO 10 (Phantom Crystal, 64 GB) (4 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Android Q Android 14 |
| Primary Clock Speed | 1.6 GHz |
| Processor Brand | Unisoc |
| Processor Core | Octa Core |
| warranty | |
| Warranty Details | 1 Year Manufacturer Warranty for Phone and 6 Months Warranty for Accessories |
Price Chart for Itel ZENO 10
We have analysed price data for Itel ZENO 10 for a period of 300 days. The price chart shows following things:
- The lowest price has been ₹6,086.
- The highest price recorded is ₹6,331.
- The average price is ₹6,105.
Our Recommendation for buying Itel ZENO 10
The best price of Itel ZENO 10 has not shown much overall variation over the recorded period. The average for best price is more or less stable. Since Itel ZENO 10 is at a price more than its best price right now, our recommendation will be to buy it at best price in India of ₹6,095 or if you are very sensitive about price, then wait for sometime for price to reduce or a deal for Itel ZENO 10 to come up.
Alternatives to Itel ZENO 10

- Android 15
- 4 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 14
- 4 GB Ram
- 17.12 Cm (6.74 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 14 Go
- 3 GB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 13MP Rear Camera

Nokia 2660 Flip 4G Volte Red keypad Mobile with Dual Sim & Screen, MP3 Player
₹5,899
As on 12:54:27pm 20-06-2025
- 0.046875 GB Ram
- 7.11 Cm (2.8 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera
- 124.35 G Weight

- Android 14
- 3 GB Ram
- 17.14 Cm (6.75 Inch) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.12 Cm (6.74 Inch) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 14
- 4 GB Ram
- 17.14 Cm (6.75 Inch) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 14
- 4 GB Ram
- 16.76 Cm (6.6 Inch) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 14 Go
- 4 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 8MP Rear Camera

- Android 14
- 4 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 8MP Rear Camera

User Reviews for Itel ZENO 10
Comments
Add Comment