Apple M3 MC8Q4HN/A
OUT OF STOCKBest price for closest match Apple Lightning Cable 1 m MUQ93ZM/A (Compatible with Mobile, Tablet, White)
₹1,499 at
Product Features:
- M3 Processor
- MacOS Sequoia Operating System
- 34.54 cm (13.6 Inch) Screen Size
- 2560 x 1664 Pixel Screen Resolution
- NA Graphics
- View All Specs
FLIPKART
Apple Lightning Cable 1 m MUQ93ZM/A (Compatible with Mobile, Tablet, White)
₹1,499
₹1,900Bank Offer | Length 1 m | Round Cable | Connector One: Type C|Connector Two: Lightning Cable | Cable Speed: 0 Mbps | Mobile, TabletAs on 2:00:59pm 24-05-2026
Products like Apple M3 MC8Q4HN/A
FLIPKART
Apple MXQU2HN/A Bluetooth Tablet Keyboard (Black)
₹22,539
₹32,199Out of StockBank Offer | For Desktop, Laptop, Mac | Size: Standard | Interface: BluetoothAs on 1:19:36pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
2023 iMac (24-inch, Apple M3 chip with 8 core CPU and 10 core GPU, 8GB Unified Memory, 256GB) - Silver
₹1,39,990
₹1,54,900As on 1:35:38pm 25-05-2026
PreferredAMAZON
2024 MacBook Air (13-inch, Apple M3 chip with 8 core CPU and 10 core GPU, 24GB Unified Memory, 512GB) - Silver
₹1,47,990
₹1,54,900As on 2:09:27pm 25-05-2026
FLIPKART
Apple iPhone Air (Sky Blue, 256 GB)
₹99,900
₹1,19,900Bank Offer | 256 GB ROM | 16.51 cm (6.5 inch) Super Retina XDR Display | 48MP Rear Camera | 18MP Front Camera | A19 Chip, 6 Core Processor ProcessorAs on 11:10:49am 25-05-2026
FLIPKART
Apple iPhone Air (Space Black, 512 GB)
₹1,21,900
₹1,39,900Only few left | Bank Offer | 512 GB ROM | 16.51 cm (6.5 inch) Super Retina XDR Display | 48MP Rear Camera | 18MP Front Camera | A19 Chip, 6 Core Processor ProcessorAs on 11:10:49am 25-05-2026
FLIPKART
Apple Magic Keyboard (USB-C) - US English MXCL3HN/A Wireless, Bluetooth Tablet Keyboard (Grey & White)
₹7,999
₹9,500Bank Offer | For Desktop, Laptop, Mac | Size: Standard | Interface: Wireless, BluetoothAs on 1:34:56pm 21-05-2026
VIJAYSALES
Apple MacBook Air M3 chip (24GB RAM/ 512GB SSD/ 13.6 inch (34.46 cm) Liquid Retina Display/ 8-core CPU/ 10-core GPU macOS/ Midnight)
₹1,54,900
As on 1:35:38pm 25-05-2026
PreferredAMAZON
2024 MacBook Air (13-inch, Apple M3 chip with 8 core CPU and 10 core GPU, 24GB Unified Memory, 512GB) - Space Gray
₹1,47,990
₹1,54,900As on 2:09:27pm 25-05-2026
FLIPKART
Apple iPhone 16 Pro Max (Black Titanium, 256 GB)
₹1,34,900
Out of StockBank Offer | 256 GB ROM | 17.53 cm (6.9 inch) Super Retina XDR Display | 48MP + 48MP + 12MP | 12MP Front Camera | A18 Pro Chip, 6 Core Processor ProcessorAs on 11:34:54am 25-05-2026
FLIPKART
Apple iPhone 16 Pro Max (Desert Titanium, 256 GB)
₹1,34,900
Out of StockBank Offer | 256 GB ROM | 17.53 cm (6.9 inch) Super Retina XDR Display | 48MP + 48MP + 12MP | 12MP Front Camera | A18 Pro Chip, 6 Core Processor ProcessorAs on 11:34:54am 25-05-2026
FLIPKART
Apple iPhone 16 Pro Max (White Titanium, 256 GB)
₹1,34,900
Out of StockBank Offer | 256 GB ROM | 17.53 cm (6.9 inch) Super Retina XDR Display | 48MP + 48MP + 12MP | 12MP Front Camera | A18 Pro Chip, 6 Core Processor ProcessorAs on 11:34:54am 25-05-2026
FLIPKART
Apple iPhone 16 Pro Max (Natural Titanium, 256 GB)
₹1,44,990
Out of StockBank Offer | 256 GB ROM | 17.53 cm (6.9 inch) Super Retina XDR Display | 48MP + 48MP + 12MP | 12MP Front Camera | A18 Pro Chip, 6 Core Processor ProcessorAs on 11:34:54am 25-05-2026
FLIPKART
Apple iPhone 17 Pro Max (Cosmic Orange, 256 GB)
₹1,49,900
Bank Offer | 256 GB ROM | 17.53 cm (6.9 inch) Super Retina XDR Display | 48MP + 48MP + 48MP | 18MP Front Camera | A19 Chip, 6 Core Processor ProcessorAs on 1:48:57pm 25-05-2026
FLIPKART
Apple iPhone 15 Pro Max (Natural Titanium, 1 TB)
₹1,99,900
Only 1 left | 1 TB ROM | 17.02 cm (6.7 inch) Super Retina XDR Display | 48MP + 12MP + 12MP | 12MP Front Camera | A17 Pro Chip, 6 Core Processor ProcessorAs on 12:02:24pm 22-05-2026
PreferredAMAZON
2024 MacBook Air (13-inch, Apple M3 chip with 8 core CPU and 10 core GPU, 24GB Unified Memory, 512GB) - Starlight
₹1,47,990
₹1,54,900As on 2:06:14pm 25-05-2026
PreferredAMAZON
2025 MacBook Air (13-inch, Apple M4 chip with 10-core CPU and 8-core GPU, 16GB Unified Memory, 256GB) - Starlight
Currently Unavailable
As on 4:44:27pm 21-05-2026
- The latest price information for best matches of Apple M3 MC8Q4HN/A were fetched by us on 2:09:27pm 25-05-2026.
- Prices of the best matching products for Apple M3 MC8Q4HN/A are in Indian Rupees(INR).
- The prices for laptops like Apple M3 MC8Q4HN/A are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
About the brand
Specifications for Apple M3 MC8Q4HN/A
| additional features | |
|---|---|
| Backlit Keyboard | Yes |
| Disk Drive | Not Available |
| Included Software | Built-in Apps: App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, GarageBand, Home, IMovie, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Siri, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos, Weather |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Web Camera | 1080p FaceTime HD Camera |
| connectivity features | |
| Bluetooth | V5.3 |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| dimensions | |
| Dimensions | 304.1 x 215.0 x 11.3 mm |
| Weight | 1.24 kg |
| display and audio features | |
| Screen Resolution | 2560 x 1664 Pixel |
| Screen Size | 34.54 cm (13.6 Inch) |
| Screen Type | 500 Nits Brightness, Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology Native Resolution at 224 Pixels per Inch |
| Sound Properties | Four-Speaker Sound System |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Touchscreen | No |
| general | |
| Battery Backup | Upto 18 Hours |
| Color | Midnight |
| Contents | USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m), 13.6 Inch MacBook Air USB-C Power Adapter |
| Model Name | MacBook Air |
| Model Number | MC8Q4HN/A |
| Ms Office Provided | No |
| Part Number | MC8Q4HN/A |
| Suitable for | Processing & Multitasking |
| Type | Thin and Light Laptop |
| key features | |
| Highlights | Stylish & Portable Thin and Light Laptop 13.6 Inch Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology Native Resolution at 224 Pixels per Inch, 500 Nits Brightness Light Laptop Without Optical Disk Drive |
| name | |
| Name | Apple Apple M3 - (24 GB/512 GB SSD/macOS Sequoia) MC8Q4HN/A (13.6 Inch, Midnight, 1.24 kg) |
| operating system | |
| Operating System | MacOS Sequoia |
| port and slot features | |
| Mic in | Yes |
| USB Port | 2 x Thunderbolt USB 4 |
| processor and memory features | |
| Graphic Processor | NA |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Name | M3 |
| RAM | 24 GB |
| RAM Type | Unified Memory |
| Ssd | Yes |
| Ssd Capacity | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| warranty | |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| Warranty Details | 1 Year Limited Warranty |
| Warranty Service Type | Onsite |
Price Chart for Apple M3 MC8Q4HN/A
Alternatives to Apple M3 MC8Q4HN/A

Acer Predator Helios Neo 16S AI Intel Core Ultra 7 255 HX PHN16S 71 Gaming Laptop
₹1,49,990
As on 3:52:32pm 21-05-2026
- Gaming, Processing & Multitasking Use
- 40.64 Cm (16 Inch) Screen
- GDDR7 Ram
- 8 GB Graphics Memory

- Processing & Multitasking Use
- 38.86 Cm (15.3 Inch) Screen
- M5 Processor
- Tahoe

Acer Predator Helios 16 Intel Core i7 14th Gen 14700HX PH16 72 Gaming Laptop
₹1,69,990
As on 2:11:59pm 23-06-2025
- Processing & Multitasking Use
- 40.64 Cm (16 Inch) Screen
- GDDR6 Ram
- 8 GB Graphics Memory

- Processing & Multitasking Use
- 34.54 Cm (13.6 Inch) Screen
- M5 Processor
- Tahoe

Asus Vivobook Pro 16 OLED For Creator, Intel H Series Intel Core i9 13th Gen 13900H K6602VU LZ951WS Gaming Laptop
₹1,49,990
As on 3:50:35pm 08-07-2025
- Gaming Use
- 40.64 Cm (16 Inch) Screen
- GDDR6 Ram
- 6 GB Graphics Memory

Samsung Galaxy Book6 Pro Intel Core Ultra X7 NP940XJG Thin and Light Laptop
₹1,58,990
As on 3:52:32pm 21-05-2026
- Performance, Everyday Use, Entertainment
- 35.56 Cm (14 Inch) Screen
- Core Ultra X7 (Series 3) Processor
- Windows 11 Home

- Gaming Use
- 40.64 Cm (16 Inch) Screen
- GDDR6 Ram
- 8 GB Graphics Memory

- Gaming Use
- 40.64 Cm (16 Inch) Screen
- GDDR7 Ram
- 8 GB Graphics Memory

- Processing & Multitasking Use
- 35.56 Cm (14 Inch) Screen
- M3 Processor
- MacOS Sonoma

Acer Predator Helios 16 Intel Core i9 14th Gen 14900HX PH16 72 Gaming Laptop
₹1,69,990
As on 12:56:08pm 08-07-2025
- Gaming Use
- 40.64 Cm (16 Inch) Screen
- GDDR6 Ram
- 8 GB Graphics Memory

User Reviews for Apple M3 MC8Q4HN/A
Comments
Add Comment